Czy wiesz, że wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka? Tym bardziej, że ten element wyposażenia mieszkania pełni naprawdę doniosłą rolę. Odgradza od siebie poszczególne pomieszczenia i zapewnia domownikom poczucie intymności oraz prywatności. Ponadto, drzwi wewnętrzne w dużym stopniu odpowiadają za wygląd całego mieszkania. Ich wybór nie może być więc przypadkowy. Staranność wykonania i solidność to tylko niektóre cechy, które powinny charakteryzować drzwi wewnętrzne, które decydujemy się kupić. Sprawdź na co jeszcze należy zwrócić uwagę, aby jak najpełniej dopasować ten element wyposażenia do całej aranżacji mieszkania!

Przegląd drzwi wewnętrznych – jakie są najpopularniejsze modele?

Drzwi wewnętrzne kojarzą się nam zwykle z jednolitą płytą otwieraną na zewnątrz lub do wewnątrz. Jest to bowiem najbardziej typowe i najczęściej spotykane rozwiązanie. Jednak nic bardziej mylnego. Wszystko zależy w końcu od ilości miejsca, jaką dysponujemy. Nawet, jeśli jest niewiele dostępnej powierzchni i tak możemy dopasować do nich idealne drzwi. Oprócz drzwi tradycyjnych, wybierać można pośród drzwi: łamanych, składanych, przesuwnych, wahadłowych, czy nawet harmonijkowych.

Z jakiego materiału mogą być wykonane drzwi?

Materiał, z jakiego wytworzone zostaną drzwi, ma niebagatelne znaczenie. Bowiem jego jakość odpowiada chociażby za solidność i wytrzymałość tego elementu wyposażenia, co bezpośrednio przekłada się na czas, podczas którego możemy korzystać z takich drzwi. Surowiec, który stanie się bazą drzwi wewnętrznych, odpowiada także za aspekt wizualny, czyli to, jak drzwi będą prezentować się w mieszkaniu. Najpopularniejsze modele drzwi, skategoryzowane ze względu na materiał, z jakiego powstają są następujące: drewno, szkło, metal, sklejka oraz płyta. Warto także zadecydować, czy płyta drzwi będzie jednolita. Popularne jest bowiem umieszczanie w nich pewnych przeszkleń o różnym kształcie, co pozwala wpuścić nieco światła do pomieszczeń, w których panuje zbyt duża ciemność.

Jak mogą być wykończone drzwi, które wybierzemy?

Dla ostatecznego wyglądu drzwi wewnętrznych duże znaczenie ma sposób ich wykończenia. Dlatego też można spotkać się z drzwiami malowanymi oraz lakierowanymi. Te pierwsze są idealnie gładkie, a struktura drewna nie jest na nich widoczna. Natomiast na powierzchni tego drugiego modelu drzwi pojawia się warstwa specjalnej substancji, która skutecznie imituje naturalne drewno. Bardzo często można spotkać się także z drzwiami pokrytymi folią PCW. W takim przypadku mamy do czynienia z dużą odpornością drzwi na wilgoć oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W polskich domach jest także wiele drzwi laminowanych, jednak współcześnie ich popularność maleje. Wpływ na to ma zapewne fakt, że naprawa uszkodzonego laminatu jest bardzo trudna. Najdroższe drzwi pokryte są fornirem. Jest to nic innego jak cienka warstwa drewna. Taki wariant drzwi idealnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w klasycznym, eleganckim stylu.

Czy warto kupować drzwi wewnętrzne na wymiar?

Jeśli chcesz mieć naprawdę oryginalne drzwi, interesują Cię nieszablonowe rozwiązania, albo po prostu otwór, w którym masz zamontować drzwi ma nietypowe wymiary powinieneś postawić na drzwi na wymiar. Dlaczego warto? Przede wszystkim stawiając na taki właśnie sposób zakupu drzwi dajesz sobie szansę stworzenia drzwi, zgodnych z Twoimi indywidualnymi wymaganiami. Bowiem masz możliwość uczestniczenia w tworzeniu projektu, zgodnie z którym wyprodukują go fachowcy. Takie drzwi cechują się zwykle większą wytrzymałością, solidnością oraz jakością. W końcu stają się one wizytówką firmy, która je wykonała. Dzięki temu można mieć w swoim domu drzwi wewnętrzne, jakie na pewno nie znajdą się w domach naszych bliskich, znajomych, czy przyjaciół. Jednak takiemu rozwiązaniu nie brakuje również pewnych mankamentów. Jednym z nich jest chociażby konieczność poniesienia nieco większych kosztów. Wydłużony zostaje także czas oczekiwania na wytworzenie produktu. Osoby niecierpliwe lub te, którym po prostu zależy na czasie powinny dokonać zakupu w tradycyjny sposób, czyli udając się do sklepu meblowego. Jednak jest to na tyle elastyczny sposób zaopatrzenia się w nowe drzwi wewnętrzne, że naprawdę warto jest go rozważyć.

Podsumowanie

Chcesz mieć stylowe i ze smakiem zaprojektowane mieszkanie? Na dobrą sprawę to naprawdę nic trudnego. Wystarczy, że weźmiesz sobie do serca zaprezentowane powyżej wskazówki i wykorzystasz je w praktyce. Najważniejszą zasadą jest jednak to, aby drzwi charakteryzowały się solidnością, a przy tym dobrze komponowały się z trendami, w jakich utrzymana jest aranżacja poszczególnych pomieszczeń w domu, do których będą one prowadzić. Ponadto, jeśli w Twoim domu przebywają dzieci, dobrze jest wybrać drzwi, które będą odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a ich ewentualna naprawa nie będzie skomplikowana. Wtedy odniesienie sukcesu związanego z poszukiwaniem idealnych drzwi stanie się rzeczywistością.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *