Bezsenność to schorzenie, które dotyka 60 milionów osób. Prawdopodobnie ten problem dotyczy również Ciebie, dlatego właśnie czytasz ten artykuł. Jesteś z pewnością również zainteresowany naturalnymi środkami na bezsenność, a my jesteśmy tutaj, aby ci pomóc!

Czym dokładnie jest bezsenność

Bezsenność jest zasadniczo niezdolnością do położenia się i pozostania w stanie uśpienia. Jednak te pojęcie jest nieco głębsze. Badacze zaczynają rozpoznawać bezsenność jako problem twojego mózgu, który nie może przestać być przytomny.

Istnieje również kilka czynników, które mogą być bezpośrednio związane z niezdolnością do snu, w tym:

 • Warunki psychiczne i medyczne
 • Określone substancje
 • Czynniki biologiczne
 • Żywność (alkohol, kofeina, nikotyna, ciężkie posiłki późno w nocy itp.)
 • Depresja i niepokój

Dlaczego Sen jest tak ważny?

Podczas snu, całe Twoje ciało się regeneruje. Jest to również czas, w którym twój umysł w zasadzie zapisuje wszystko, co działo się w ciągu dnia, tworząc wspomnienia.

Mimo, że śpisz, Twoje ciało zaczyna działać, zachodzi mnóstwo różnych procesów, które są kluczowe dla utrzymania cię przy życiu i zdrowiu. Pojawia się duży problem, gdy nie śpisz wystarczająco długo.

Kiedy pozbawiasz się snu, podnosi się poziom hormonów stresu, głównie kortyzolu.

Problem z kortyzolem

Niewielki poziom hormonu stresu jest rzeczywiście potrzebny, ale gdy coś takiego jak kortyzol jest stale podwyższany przez długi czas – możesz mieć kłopoty. Kortyzol jest wywoływany przez brak snu, ponieważ Twoje ciało myśli, że musi zmierzyć się z jakąś traumą.

Twoje ciało nie wie, czy mierzysz się z głodem, katastrofą środowiskową, czy też spędzisz całą noc oglądając maraton seriali. Wszystko, co wie, to że musi istnieć jakiś istotny problem, powstrzymujący cię przed zaśnięciem, a to z kolei uwalnia kortyzol. Z czasem ten podwyższony hormon stresu, który jest wyższy podczas problemu z bezsennością, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych problemów, takich jak:

 • Bóle i zawroty głowy
 • Niepokój
 • Lęk i panika
 • Choroba serca
 • Nadciśnienie
 • Cukrzyca
 • Przyrost masy ciała i otyłość
 • Dysfunkcja układu immunologicznego

9 naturalnych środków na bezsenność

Zaufaj mi, powyższe problemy, to jedynie czubek góry lodowej. Mam nadzieję, że widzisz jak ważny jest sen. Spójrzmy na kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z bezsennością:

1. Zacznij kłaść się wcześniej do łóżka

Wydaje się to całkiem proste, ale naprawdę musisz postarać się, aby kłaść się do łóżka było co najmniej godzinę wcześniej niż zwykle.

Możesz czuć, że równie dobrze możesz tę godzinę nie spać, ze względu na bezsenność, ale musisz dać swojemu ciału szansę na walkę.

2. Stwórz rutynową sytuację i się jej trzymaj

Specjaliści od snu twierdzą, że jest to najważniejsza rzecz pomagająca ciału w zasypianiu. Twoje ciało pragnie rutyny i przyzwyczajeń. Organizm rozpoznaje wówczas, że sen ma się wkrótce wydarzyć.

Przykładem rutyny może być ciepła kąpiel, potem czytanie lub pisanie w dzienniku i słuchanie relaksującej muzyki. Najważniejsze jest to, żeby powtarzać te czynności, rozpoczynać je o tej samej porze każdego wieczora.

3. Odetnij się od elektroniki późnym wieczorem

Smartfon

Jest to przyczyna problemów związanych ze snem wielu ludzi, w tym twoich. Przykładowa elektronika to: telefon, tablet, laptop czy telewizor. Te urządzenia wydzielają niebieskie światło, które naprawdę zakłócają pracę mózgu. Niebieskie światło wpływa negatywnie na twój rytm snu i zapobiega uwalnianiu przez mózg melatoniny, co jest bardzo ważne podczas snu.

Kiedy używasz elektroniki i jasnych źródeł światła późno w nocy, to tak, jakbyś stał na zewnątrz w południe w jasny słoneczny dzień. Tak odczytuje to Twój mózg. Zacznij eliminować lub ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych 2 godziny przed planowanym snem.

4. Ćwiczenia

Jest to jedno z najlepszych lekarstw na bezsenność.

Osoby ćwiczące regularnie twierdzą, że lepiej śpią. Nawet 30 minut, 3-4 razy w tygodniu może pomóc w zwalczaniu bezsenności i poprawie snu.

Ćwiczenia wcześnie rano również pomagają. Kiedy ćwiczysz wcześniej, pomaga to naturalnie zaangażować się w Twój rytm okołodobowy. To z kolei oznacza, że Twoje ciało będzie naturalnie bardziej spokojne w ciągu dnia, a to pomoże Ci zasnąć.

5. Doznaj światła słonecznego wcześnie w ciągu dnia

Ma to taki sam efekt jak ćwiczenia wczesnego poranka. Słońce zmusza cię do przebudzenia i sprawia, że twoje ciało zdaje sobie sprawę z pory dnia. To wypompowuje hormony wzbudzające i umożliwia prawidłowe włączenie zegara biologicznego. Prowadzi to do lepszego uwalniania melatoniny później w nocy, kiedy jej potrzebujesz.

Zasadniczo światło dzienne mówi ciału, kiedy należy się obudzić i kiedy czuć się zmęczonym.

6. Zachowaj swój pokój tak ciemny, jak to tylko możliwe

Ta i poprzednia wskazówka są ze sobą powiązane. Wyżej wspominałem o twoim domu, który pobudza się do życia, w wyniku światła pochodzącego z elektroniki późno w nocy? Walcz z tym, utrzymując pokój tak ciemny, jak to tylko możliwe.

Najlepiej, jeśli przed snem wyłączyłeś światła z ekranów 2 godziny wcześniej. Musisz dążyć do tego, aby twoja sypialnia była jak najciemniejsza. Ponieważ większość ludzi nie kładzie się spać, gdy robi się ciemno, utrzymując pokój w ciemności, mówi ciału, że dzień się kończy. Ciemność pomaga również wydzielać melatoninę, której nie może wytworzyć, jeśli przed Twoimi oczami przepływa ciągle blask światła.

6. Uważaj na kofeinę

Jestem pewien, że jesteście świadomi działania kofeiny. Możecie jednak nie wiedzieć, że może utrzymywać się w ciele o wiele dłużej, niż zdajecie sobie sprawę. Zauważalny efekt kofeiny pojawia się w ciągu 10 do 20 minut i może trwać od 2 do 3 godzin.

Kofeina ma tak zwany „okres półtrwania”, który może rozszerzyć jego wpływ na strumień krwi. Nadal może mieć wpływ na nasz organizm 6 lub więcej godzin później. Więc jeśli wypijesz kawę o 16:00, może nie zasnąć nawet o 23 wieczorem.

7. Pij herbatę ziołową

Gdy mówimy o herbatach ziołowych, oto kilka, które mogą pomóc w zwalczaniu bezsenności.

Rumianek

Herbatka rumiankowa była od dawna używana do relaksu. Może pomóc uspokoić nerwy, zwalczyć niepokój, a także działa jak łagodny środek uspokajający.

Waleriana

Waleriana niegdyś niezwykle popularna. Pomaga ludziom szybciej zasnąć. Może to być coś, co należy omówić z lekarzem, ponieważ picie jej przez dłuższy czas może nie być zbyt korzystne dla naszego zdrowia.

Dziurawiec

Zapewne widziałeś ten produkt w większości sklepów ze zdrową żywnością, a nawet w sklepach spożywczych. Dziurawiec to roślina kwitnąca, która może pomóc w depresji, lęku i bezsenności – trzy rzeczy, które są często łączone.

Możesz znaleźć go również w formie kapsułek, ale także świeży, z którego możesz zrobić herbatę.

Ziele męczennicy

Kolejny naturalny środek uspokajający, który jest technicznie tropikalnym kwiatem.

8. Spróbuj ciepłego prysznica

Ponownie, chodzi o to, aby dać ciału sygnały, że nadszedł czas na sen. Ciepły prysznic naturalnie pomaga spowolnić i rozluźnić system nerwowy i zachęca do snu.

Pewnie wiesz, jak ciepły prysznic rano może wywoływać senność.

9. Zachowuj odpowiednią temperaturę w swoim pokoju

Temperatura ciała spada podczas snu, a utrzymywanie chłodnego środowiska może zachęcić ciało do szybszego zaśnięcia.

Powinieneś dążyć do tego, aby temperatura Twojego pokoju mieściła się w przedziale od 16 do 22 stopni. Możesz do tego potrzebować termostatu lub wietrzyć pokój.

Podsumowanie

Jeśli cierpisz na bezsenność, zdaj sobie sprawę, że na pewno nie jesteś sam. To frustrujące, ale można z nią skutecznie walczyć. Istnieje wiele świetnych naturalnych środków na bezsenność, które pomagają zaspokoić twoje ciało i zasnąć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *