Poprzez dążenie do doskonałości w pracy, żonglowanie obowiązkami domowymi i zarządzanie swoim związkiem – życie może stać się niezwykle stresujące. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z projektami w pracy, czy jesteś samotną matką równoważącą dom i pracę, nie można zaprzeczyć, że obowiązki i oczekiwania cię obciążają, pozostawiając cię zestresowaną.

Pomyśl o tym – kiedy życie przestało być zabawne i ekscytujące, kiedy przekształciło się w nieustanny wyścig, który pozostawia cię wyczerpaną. Cokolwiek robisz, nie wydaje się wystarczające? To naturalne, że tak pogrążeni w codziennych obowiązkach nie zdajemy sobie sprawy, kiedy ulegamy egzystencjalnemu chaosowi i zdrowie traktujemy jako coś oczywistego.

Zrozum, że będą rzeczy, nad którymi nie będziesz mieć całkowitej kontroli. Musisz wiedzieć, że nic na tym świecie nie jest warte nadmiernego stresu. Jeśli jesteś kimś, kto nie może przestać się martwić i zawsze jest niespokojny – nadszedł czas, aby skoncentrować się i pracować nad poprawą zdrowia psychicznego.

Oto 14 praktycznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Nie pozwól mu przejąć kontroli nad Twoim życiem.

1. Bądź zorganizowany

To typowy dzień dla Ciebie, maraton, w którym jesteś pochłonięty pracą. Zanim się zorientujesz, dzień się kończy, idziesz spać zmęczony, a następnego ranka wszystko zaczyna się od nowa. W tym przypadku pomoże uporządkowanie dnia i sporządzenie listy rzeczy do zrobienia.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zanotowanie zadań na telefonie, czy o ich spisanie w notatniku. Pomaga to w wykonywaniu zadań na dany dzień, ustalaniu priorytetów i odznaczaniu ich podczas ich wykonywania. Czasami, gdy nasze myśli są rozbiegane, samo ich spisanie jest świetnym początkiem.

Posiadanie listy rzeczy do zrobienia pomaga śledzić i utrzymywać realistyczne cele.

2. Pokonaj perfekcjonizm

Pokonaj stres

Potrzebujesz zrobić/mieć wszystko, aby być doskonałym i nie zadowolisz się niczym mniejszym? Chociaż jest to świetne dla twojego „wizerunku” i jest doceniane, czy zdajesz sobie sprawę, że jest to również bardzo autodestruktywne?

Perfekcjonizm prowadzi do wysokiego poziomu stresu. W dążeniu do bezbłędności kończycie na obsesji na punkcie najmniejszych wpadek, które pozostawiają was sfrustrowanymi i nieszczęśliwymi. Wiedz jedno, nikt nie jest doskonały.

Skup się na robieniu tego co najlepiej potrafisz, przestań być nadmiernie samokrytycznym i ucz się na błędach. Uwolnij się od nierealistycznych standardów, które sam sobie wyznaczyłeś, a będziesz zaskoczony, gdy zobaczysz, jak to wyzwala.

3. Rozwiąż konflikty

Wiele stresów powstaje w wyniku konfliktów ze współpracownikiem, przyjacielem lub partnerem. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem tego rodzaju jest konfrontacja z daną osobą i rozwiązanie konfliktu poprzez skuteczną komunikację.

Wielu ludzi popełnia błąd, uciekając od konfrontacji i żyjąc z napięciem, które prowadzi do narastania stresu. Tak więc, gdy następnym razem dojdzie do gorącej kłótni ze swoim partnerem lub napotkasz problemy ze swoim przełożonym – postaraj się porozmawiać i rozwiązać problem zamiast ukrywać negatywne emocje.

4. Mądrze deleguj

Nie jesteś supermanem czy superwoman – nie możesz spróbować zrobić wszystkiego i być wszędzie. To, co powinieneś zrobić, gdy masz dużo na swojej głowie, to oddelegować pewne obowiązki, aby skutecznie uchronić się przed nadmiernym stresem.

Delegowanie to umiejętność. Musisz ocenić zadanie, wybrać odpowiednią osobę do pracy, ustalić oczekiwania i później wszystko zweryfikować.

Możesz odłożyć pewne rzeczy na bok, myśląc, że to dużo pracy. Możesz jednak poprosić kogoś o pomoc i ułatwić sobie życie.

5. Naucz się mówić „Nie”

Wszyscy chcą być lubiani i podobać się innym. Jednak co się dzieje, gdy niezdolność do mówienia „nie” zwiększa stres?

Niezależnie od tego, czy to twój szef bombarduje cię nieracjonalną ilością pracy, czy też szkolny komitet dziecka zwraca się z prośbą o zgłoszenie się na ochotnika – można powiedzieć „nie”, jeśli zmagasz się ze zbyt dużą ilością obowiązków.

Powiedzenie „nie” nie oznacza, że jesteś złym pracownikiem, rodzicem lub przyjacielem. Zapewnia to, że poświęcasz swój czas na robienie tego, co ważne i pilne, zamiast podejmować zobowiązania, których będziesz później żałować.

6. Unikaj odwlekania

Ile razy zdarzyło ci się odkładać pracę, aż nie mogłeś robić tego już dłużej i doznałeś mini-ataku paniki, gdy zbliżał się deadline?

Zwlekanie nie jest zdrowe i prowadzi do stresu, którego wyraźnie można uniknąć w pierwszej kolejności. Kiedy masz ogrom pracy, podziel ją na mniejsze zadania, ustal orientacyjny czas i wykonuj wszystkie zadania po kolei.

Wyeliminuj rozpraszające rzeczy, rób przerwy w razie potrzeby i nagradzaj siebie za motywację, ale unikaj utknięcia w błędnym cyklu zwlekania.

7. Ciesz się „swoim” czasem

Kiedy ostatni raz wybrałeś się do relaksującego spa lub poszedłeś na zakupy ze swoimi przyjaciółmi?

Tak, masz obowiązki i wiele do zrobienia w życiu, ale czasami wszystko, co musisz zrobić, to usiąść, zrelaksować się i cieszyć się chwilą.

Jakkolwiek jesteś zajęty, spraw, żebyś znalazł trochę czasu dla siebie. Rób rzeczy, które oddalają cię od stresu – może to być coś tak prostego jak czytanie książki lub słuchanie kojącej muzyki pod koniec pracowitego dnia. Od czasu do czasu rozpieszczaj się, ponieważ zasługujesz na to.

8. Odżywiaj się zdrowo

Każdy reaguje na stres w inny sposób – podczas gdy niektórzy zaczynają się objadać, inni tracą apetyt. Tak czy inaczej, te skrajne reakcje na stres są bardzo niezdrowe.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem jest po prostu zdrowe odżywianie. Zrównoważona dieta, zawierająca produkty żywnościowe, które mogą zwalczać stres to klucz do sukcesu.

Zamiast wybierać napoje gazowane, pizze i serniki, które sprawią, że poczujesz się lepiej, zdecyduj się na zdrowsze opcje jedzenia, takie jak gorzka czekolada, płatki owsiane lub zdrowy burger z łososia. To pomoże Ci się odstresować.

9. Odpowiednia ilość snu

Często sen uważamy za oczywisty, nie zdając sobie sprawy, że dobrze wypoczęty i spokojny sen mogą zdziałać cuda na naszą produktywność i nastrój.

Co najmniej 7 do 9 godzin snu każdej nocy jest niezbędne. Ale co zrobisz, kiedy rzucasz się i kręcisz w łóżku, w wyniku swoich lęków i rozmyślań?

Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak czytanie książki lub specjalne ćwiczenia oddechowe przed snem i spróbuj chodzić spać o tej samej porze każdej nocy. Te niewielkie zmiany mogą pomóc Ci uzyskać spokojny sen.

10. Medytuj regularnie

medytacja

Medytacja polega na skupieniu się na chwili obecnej i dążeniu do spokojnego stanu umysłu. Ta technika relaksacji pozwali Ci zapomnieć o troskach i niepokojach, przez co osiągniesz wewnętrzny spokój.

Znajdź spokojne miejsce w domu i zacznij od poświęcenia 15-20 minut swojego dnia na medytację. Dzięki regularnej praktyce, zobaczysz transformację w twoich poziomach koncentracji i w sposobie podejścia do życia.

11. Zanurz się w hobby

Jednym z powodów, dla których tak bardzo się stresujecie, może być fakt, że tak utknęliście w trudnej codzienności, że nie poświęcacie czasu na rzeczy, które sprawiają, że jesteście szczęśliwi.

Czas wydostać się z rutyny i poświęcić czas na swoje hobby. Zaspokojenie hobby jest dobrym sposobem na przełamanie stresu i zapewnia bardzo potrzebne wytchnienie.

Odkryj, co lubisz robić i włącz to do swojego harmonogramu.

12. Odwiedź terapeutę

wizyta u terapeuty

Jeśli doświadczasz napadów stresu i niepokoju, które utrudniają Ci przetrwanie dnia i nic nie jest w stanie Ci pomóc – skontaktuj się z terapeutą.

Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Zamiast gubić się w chmurze myśli, porozmawiaj z terapeutami, którzy mogą Cię poprowadzić. Pomogą ci dotrzeć do źródła problem i radzić sobie ze stresem.

13. Zrób sobie wakacje

Wakacje są jak terapia. Tylko zmiana środowiska, zobaczenie nowego miejsca i przerwa od pracy i codziennych obowiązków mogą pomóc Ci pokonać stres i uporządkować myśli.

To świetny czas dla całej rodziny, aby wybrać się w nowe miejsce i wspólnie spędzić miło czas. Niezależnie od tego, czy jest to weekendowy wypad, czy też wakacje za granicą – zaplanowanie rodzinnych wakacji jest zawsze wspaniałym pomysłem.

14. Bądź dla siebie miły

Ostatni, ale nie mniej ważny punkt – bądź dobry dla siebie. W czasach przytłaczającego stresu, prawdopodobnie stracimy panowanie nad ludźmi wokół nas i, co najważniejsze, nad sobą.

Pędzimy, aby pokonać siebie, nie mogąc spełnić oczekiwań. Prawda jest taka, że ​​żadne z tych zachowań nie sprawi nic dobrego.

Powinieneś być cierpliwy, ćwiczyć uwielbienie do siebie i pocieszać się tak, abyś mógł lepiej wykonywać swoje obowiązki, w lepszy, bardziej pozytywny sposób.

Podsumowanie

Tak, życie może czasami być bardzo stresujące, a twoje obowiązki po prostu nie kończą się. Ale w jaki sposób chcesz sobie z tym poradzić, zależy całkowicie od twojej postawy i perspektywy.

Możesz albo poddać się stresowi i pozwolić życiu wyjść z rąk, albo możesz zająć się sprawami i wybrać życie szczęśliwsze, zdrowsze – wybór należy do Ciebie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *