Na opiekę nad koniem składa się zespół wielu działań. Podstawę, o której powinien pamiętać każdy właściciel, stanowi karmienie zwierzęcia. Do tego aspektu należy przywiązywać szczególną uwagę, bowiem konie charakteryzują się wyjątkowo wrażliwym układem pokarmowych. Niezbędne jest więc dopasowanie podawanych pokarmów do jego możliwości. Dzięki temu zwierzę może się posilić oraz uzupełnić braki witamin i składników odżywczych. A to wszystko przy pełnym strawieniu całego pokarmu. Dostarczona zostaje energia, a zdrowie psychiczne i fizyczne konia poprawiają się. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest prawidłowe ułożenie końskiego jadłospisu, w którym przeważać będą składniki wysokiej jakości – pożywne, zbilansowane, zdrowe i pełnowartościowe. Jednym z takich produktów jest mesz, który zasmakuje nawet najbardziej wybrednym zwierzętom. Sprawdź więc jak przygotować posiłek idealny dla Twojego konia!
Czym jest mesz?
Mesz jest jednym z posiłków, jakie może spożywać koń w każdym wieku. Sprawdzi się przede wszystkim u zwierząt starszych, osłabionych, czy rekonwalescentów. Stanowi on lekkostrawną, wysoko odżywczą paszę uzupełniającą, którą podawać powinno się średnio trzy razy w tygodniu. Karmienie meszem jest już swego rodzaju tradycją, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Historia pokazuje bowiem, że mesz już wiele lat temu stosowany był jako sprawdzony posiłek, który przynosił koniom wiele korzyści. Dostarczał energii po intensywnym wysiłku, a nawet pomagał zapobiegać kolce i innym problemom trawiennym. W dzisiejszych czasach mesz już na stałe wszedł do diety koni. W dużej mierze jest to zasługa uniwersalności tego produktu, który tworzyć może wiele różnorodnych składników, zgodnych z upodobaniami smakowymi konia, jak i jego potrzebami energetycznymi.
Dlaczego warto podawać zwierzęciu mesz?
Oto najważniejsze właściwości jakie posiada mesz, które sprawiają, że jest to wartościowy posiłek dla konia:
- wspomaga i reguluje działanie układu pokarmowego
- ma apetyczny smak i aromat
- pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego
- poprawia stan skóry i kopyt
- daje przyjemne uczucie ciepła
- stanowi źródło energii
- wzmacnia konia
- reguluje ilość dostarczanych minerałów i witamin
- nasiona lnu, które zwykle wchodzą w skład tego produktu są źródłem błonnika
- działa oczyszczająco
Jaki mesz powinien spożywać koń?
Tak naprawdę istnieją dwa podstawowe sposoby, które umożliwiają podanie zwierzęciu meszu. Jeden z nich zakłada samodzielne przygotowanie meszu z wybranych składników. Natomiast drugi związany jest z zakupem gotowej mieszanki w sklepie z jedzeniem dla konia. Wybór konkretnej metody zależy od różnych czynników – czasu jaki posiada się na przygotowanie posiłku, czy też środków finansowych, jakie można przeznaczyć na ten cel. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto jest poznać.
Mesz samodzielnie przyrządzany
Samodzielne przygotowanie meszu pozwala skomponować zindywidualizowaną mieszankę, w której skład wejdą wszystkie te składniki, które z chęcią zjada nasz koń. Jest to także pewna oszczędność pod względem ekonomicznym – kupując większe paczki poszczególnych składników możemy je dowolnie łączyć i starczą one na długi czas. Być może jednorazowo jest to dość duży wydatek, jednak przeliczony na czas, w którym korzysta się ze składników jest to opłacalna inwestycja. Tak naprawdę jedynym minusem takiego rozwiązania jest konieczność poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie posiłku w ten sposób. Na początku warto też poznać kilka przepisów, na podstawie których można skomponować smakowity posiłek. Większość meszu przygotowuje się podobnie – gotując papkę z podstawowych składników, potem uzupełniając je wrzącą wodą i dodatkami smakowymi. Tak przygotowaną mieszankę należy pozostawić po przykryciem na kilka godzin, a później podać zwierzęciu.
Mesz gotowy
Jest jednak rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się również u osób, które nie mają wystarczającej ilości czasu na własnoręczne przygotowywanie meszu dla swojego konia. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem staje się skorzystanie z bogatej oferty sklepów z wyposażeniem jeździeckim, gdzie znaleźć można szeroką gamę gotowych posiłków dla koni. Jest to nieco większy wydatek, jednak zakup większej paczki składników pozwala na korzystanie z niego przez długi czas. Minusem może wydawać się fakt, że nie zawsze uda się dobrać skład produktu zgodny z potrzebami żywnościowymi naszego konia.
Jakie składniki można znaleźć w meszu?
Wśród ogółu składników, jakie wchodzą w skład meszu można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje. Są to elementy podstawowe oraz dodatki. Tą pierwszą grupę tworzą chociażby: owies, siemię lniane oraz otręby pszenne. Taka podstawa może być uzupełniana poprzez wiele dodatków. Należą do nich na przykład: płatki żytnie, łuski słonecznika, marchew, jabłko, banan, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej sojowy, olej lniany, czarnuszka, miód, ziarna kukurydzy, kukurydza płatkowana, lucerna, makuchy z rzepaku, lnu, słonecznika, konopi, dyni oraz różnego rodzaju zioła – mięta, tymianek, pokrzywa, koper włoski, rozmaryn, szałwia, kminek, pietruszka, melisa, a nawet rumianek. Jak widać różnorodność tych składników jest naprawdę duża. Dzięki temu mesz jest bardzo uniwersalnym posiłkiem, który można komponować z dowolnie wybranych elementów, najbardziej ulubionych przez nasze zwierzę.
Podsumowanie
Są pory roku, w trakcie których koń wymaga nieco większej uwagi ze strony swojego właściciela. Przede wszystkim są to zima i początek wiosny, kiedy nie tylko zmieniają się warunki atmosferyczne, ale również styl życia konia. Zwierzęta zmieniają w tym czasie swoją sierść, pewne modyfikacje zachodzą również w ich codziennym jadłospisie – zastrzyk dodatkowej energii i minerałów jest wtedy na wagę złota. W takiej sytuacji sprawdzi się podanie zwierzęciu ciepłego posiłku, który nie tylko posili zwierzę, ale również rozgrzeje je od środka i pozwoli przetrwać chłodniejsze dni. Posiłkiem spełniającym wszystkie te warunki jest właśnie mesz, którego wprowadzenie do diety przynosi naprawdę wiele istotnych korzyści. Spróbuj podać go swojemu zwierzęciu, a sam przekonasz się z jak dużym apetytem zabierze się do jedzenia.