Brak deszczu latem może być naprawdę uciążliwy dla roślin. Skutecznie hamuje ich prawidłowy rozwój oraz sprawia, że kwiaty, krzewy i drzewa po prostu prezentują się nieatrakcyjnie. Jeśli susza niebezpiecznie się przedłuża, należy wziąć sprawy w swoje ręce i jeszcze lepiej zadbać o swoje podwórko. Najlepsze działania, jakie można podjąć w tym zakresie to dodatkowe nawodnienie ogrodu. Sprawdź jak je dokonać, aby było jak najbardziej efektywne!

Tradycyjne podlewanie – kiedy się sprawdzi?

Dla tradycjonalistów przeznaczona jest najprostsza forma podlewania, czyli wykorzystywanie konewki napełnionej wodą. W takiej sytuacji wystarczy zaopatrzyć się w to urządzenie, które dostępne jest we wszystkich sklepach ogrodniczych, a następnie własnoręcznie podlać kwiaty czy trawnik. Trzeba jednak wiedzieć, że takie prace są bardzo czasochłonne. Nie zawsze więc można się na nie zdecydować. Za takim rozwiązaniem przemawia na przykład sytuacja, w której posiada się niewielki ogród. Wtedy wystarczy zaledwie kilka minut, aby podlać całą powierzchnię. Jeśli podwórko jest rozległe, a trawnik przypomina swoją wielkością boisko piłkarskie, wtedy należy postawić na bardziej zaawansowane technologicznie sposoby nawadniania.

Nawadnianie zraszaczami – cechu charakterystyczne

Jedną z najbardziej uniwersalnych metod automatycznego nawadniania ogrodu jest podlewanie za pomocą zraszaczy. W tym celu należy zamontować na podwórku całą instalację i odpowiednio ulokować zraszacze, które zajmują się emitowaniem wody i rozprowadzaniem jej na terenie ogrodu. Co ciekawe, można wybierać spośród różnych modeli zraszaczy. Przykładem są chociażby zraszacze statyczne oraz ruchome, które posiadają większy zasięg działania. Taka forma nawadniania idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie rośnie trawa, a więc na przydomowych trawnikach, w parkach, na kortach tenisowych, na boiskach sportowych oraz wszelkich obiektach rekreacyjnych.

Gdzie można zastosować nawadnianie kropelkowe?

Taka forma nawadniania jest wyjątkowo delikatna, ponieważ stopniowo dozuje wodę za pomocą specjalnych dozowników. Połączone są one ze sobą poprzez specjalne linie kroplujące. Wystarczy zainstalować je w ogrodzie, a potem cieszyć się z pięknego podwórka. Dużą zaletą linii kroplujących jest fakt, że można ułożyć je na ziemi w taki sposób, że będą one całkowicie niewidoczne. Wystarczy zasypać je na przykład ozdobną korą lub niewielkimi kamyczkami. Inną mocną stroną nawadniania kropelkowego jest fakt, że ma ono naprawdę szerokie zastosowanie. Jedynym wyjątkiem jest jedynie nawadnianie trawnika – wtedy nawadnianie kropelkowe raczej się nie sprawdzi. Idealnie nadaje się jednak do podlewania kwiatowych rabat, warzywników, pól uprawnych, żywopłotów, sadów, a także upraw umieszczanych w szklarniach i cieplarniach. Taką formę nawadniania lubią na przykład owocowe krzewy – maliny, truskawki, poziomki, agrest, porzeczki oraz borówki amerykańskie.

Jakie są zalety nawadniania ogrodu?

Prace wykonywane w ogrodzie zawsze przynoszą atrakcyjne wizualnie skutki. Jednym z takich efektów jest na przykład podlewania trawnika, warzywnika oraz rabat kwiatowych. Dzięki temu nawet podczas letniej suszy trawa prezentuje się najpiękniej w sąsiedztwie i zawsze jest intensywnie zielona. Na rabatach kwitną wielobarwne kwiaty, a plony są o wiele wyższe. Dodatkowo, jeśli postawi się na automatyczne nawadnianie ogrodu to można zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ wszystkich prac nie wykonuje się samodzielnie tylko za pomocą stworzonych w tym celu urządzeń. Taka forma podlewania jest także dużą oszczędnością finansową, pozwala także zadbać o środowisko i ograniczyć zużycie wody.

Nawadnianie ogrodu – podstawowe zasady

Jednak podlewając rośliny w ogrodzie należy mieć na uwadze, że nie panuje w tym zakresie kompletna dowolność. Niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad, wśród których najważniejsze wydają się być następujące reguły:

  • równomierne nawadnianie całej powierzchni, która cierpi na brak wody
  • bardziej efektywne jest podlewanie częściej, ale mniejszą ilością wody, niż rzadkie, ale bardzo obfite
  • intensywność podlewania musi być dostosowana do zapotrzebowania wskazywanego przez poszczególne gatunki roślin
  • susza jest tak samo niebezpieczna dla roślin, jak i nadmierna wilgotność, należy więc podlewać z głową i nie doprowadzać do powstawania kałuż
  • proces nawadniania należy wykonywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy to ziemia nie jest mocno nagrzana, a słońce nie świeci
  • podlewanie optymalną ilością wody, najlepiej tą pochodzącą z deszczówki
  • nawadnianie korzeni roślin, a nie ich liści oraz kwiatów

Podsumowanie

O montażu systemów nawadniających ogród warto pamiętać już na etapie projektowania podwórka. Wtedy bez przeszkód będzie można zainstalować całą konstrukcję i jej poszczególne elementy. Następnie posadzi się wszystkie rośliny i będzie można cieszyć się relaksem w swojej zielonej enklawie, która będzie wyróżniać się intensywnymi barwami nawet podczas letniej suszy. Postaw więc na nawadnianie ogrodu i ciesz się z najpiękniejszego podwórka w dzielnicy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *