Używane przez nas urządzenia i sprzęty mogą poprawnie działać, jeśli obejmie się je odpowiednią ochroną. Niekiedy jest konieczne na przykład zastosowanie konstrukcji, która będzie oddzielać daną aparaturę od świata zewnętrznego. W takiej roli najlepiej sprawdzają się obudowy metalowe. Cechują się wieloma mocnymi stronami, które bezpośrednio przekładają się na powszechność oraz popularność takiego rozwiązania. Sprawdź więc, gdzie swoje zastosowanie znajdują obudowy metalowe!

Metal nadal w modzie!

Metal jest materiałem, który z powodzeniem sprawdza się w wielu sytuacjach. Nie dziwi więc fakt, że posiada on naprawdę duże zastosowanie. Może pełnić chociażby rolę głównego budulca konstrukcji ochraniających przed negatywnym wpływem, jaki wywołać mogą niektóre czynniki zewnętrzne. Wybór metalu na surowiec, z którego stworzy się obudowy nie jest przypadkowy. Wszystko przez to, że metal sprawia iż wspomniane obudowy cechują się wymaganymi normami technicznymi, znaczącym stopniem ochrony, jak również wysoką odpornością na uderzenia oraz zniszczenia innego typu. Dzięki temu korzystanie z takich konstrukcji jest wyjątkowo bezpieczne. Warto także wskazać, że metal jest nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny wizualnie. Odpowiednio zaprojektowane obudowy mogą być naprawdę estetyczne. Szczególnie, jeśli pokryje się je farbą odpowiedniego koloru. Zyskają one wtedy nie tylko przyjemny dla oczu wygląd, ale również bardzo wytrzymałą lakierniczą powłokę, która wyróżnia się wysoką trwałością.

Gdzie można spotkać się z metalowymi obudowami?

Zapewne już nie raz, nie dwa miałeś okazję spotkać się z obudowami metalowymi. Być może nawet sam korzystasz z takiego rozwiązanie. W końcu tego typu ochronne konstrukcje można wykorzystywać chociażby w takich przypadkach:

 • przemysł
 • energetyka
 • teleinformatyka
 • budownictwo
 • branża elektryczna
 • zakłady produkcyjne
 • w odniesieniu do urządzeń sieci elektroenergetycznej
 • wnętrza budynków mieszkaniowych
 • budynki jednorodzinne
 • wielorodzinne osiedla
 • pomieszczenia użyteczności publicznej
 • obiekty usługowe
 • strefy zagrożone wybuchem
 • przedmioty codziennego użytku
 • bezpieczniki, zasilacze oraz sterowniki

Jakie zalety mają obudowy metalowe?

Podstawową rolą, jaką muszą spełnić obudowy metalowe jest ochrona znajdującego się wewnątrz nich urządzenia. Dzięki temu do środka nie dostają się szkodliwe substancje, które mogłyby w jakiś negatywny sposób oddziaływać na dany sprzęt. Metalowa obudowa chroni więc przed wilgocią, pyłem, kurzem oraz różnego typu warunkami atmosferycznymi. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy obudowy metalowe znajdują się na zewnątrz budynków. Wtedy stanowią barierę, oddzielającą od promieni słonecznych, śniegu, deszczu, czy wiatru. Obudowy metalowe dbają również o to, aby nie dochodziło do niepożądanych oraz przypadkowych ingerencji do sprzętu, jaki ochraniają. Znaczącą zaletą, jaką mają obudowy metalowe jest ich duża wytrzymałość, odpowiada za to zastosowanie do ich wytworzenia surowca wysokiej jakości. W wyniku czego metalowa obudowa może z powodzeniem służyć przez naprawdę dugi czas. Należy ponadto zwrócić uwagę na dużą różnorodność, jaką wyróżniają się metalowe obudowy. Występują one w różnych wariantach wielkościowych, mają zróżnicowaną wysokość, szerokość oraz głębokość. Posiadają w standardowych rozmiarach, jak również można zakupić obudowy zgodne ze spersonalizowanym projektem.

Obudowy metalowe – w jakich wariantach występują?

Ponadto, warto wskazać, że obudowy metalowe mogą występować w różnych wariantach, które cechują się różnorodnymi cechami. Jedna z kategoryzacji tego typu sprzętu wskazuje na następujące rodzaje:

 • standardowe obudowy modułowe – określa się je również mianem mieszkaniowych, ponieważ sprawdzają się przede wszystkim w szeroko rozumianym budownictwie ogólnym, a więc zwłaszcza w budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej
 • obudowy modułowo-licznikowe – cechują się one wyjątkową wytrzymałością, przez to przeznaczone są do użytkowania w budynkach, które mają wyższe wymagania techniczne, często stosuje się je do aparatury łączeniowej
 • obudowy hermetyczne – ich zastosowanie jest bardzo szerokie, można spotkać je zarówno w zakresie budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, wyróżniają się doskonałą szczelnością oraz funkcjonalnością
 • obudowy stojące – dostosowane przede wszystkim do ochraniania aparatury modułowej, możliwy jest wybór opcji zawierającej 12, 24, jak również 36 modułów w rzędzie

Podsumowanie

Dużą zaletą, którą cechują się metalowe obudowy jest ich duża uniwersalność. Sprawdzą się one w wielu miejscach, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Wpływ ma na to także fakt, że tego typu obudowy mogą występować w wielu rozmiarach. Wiele sklepów zajmujących się dystrybucją tego produktu posiada również możliwość dopasowania konkretnych wymiarów do potrzeb, jakie wskazują poszczególni klienci. Jeśli więc zależy Ci na skutecznej ochronie danego urządzenia, nie zwlekaj już więcej tylko zaopatrz się w prawidłowo dopasowaną obudowę. O korzyściach związanych z takim rozwiązaniem przekonasz się sam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *